Testy alergiczne

Jakie są rodzaje testów alergicznych?

Podstawą diagnostyki alergii jest zebranie przez lekarza wywiadu o objawach i historii dolegliwości pacjenta. Testy alergiczne, np. testy skórne, testy alergiczne z krwi (badania serologiczne) czy testy prowokacyjne, to kolejny etap diagnostyki alergii.

Testy alergiczne skórne polegają na podaniu roztworu alergenu na nakłuty wcześniej naskórek pacjenta oraz ocenie reakcji organizmu po upływie 15-20 min. W przypadku wyniku dodatniego na naskórku pojawia się bąbel (≥3 mm), a jego średnica jest podawana jako wynik testu. Przy przeprowadzaniu testów skórnych pacjent musi fizycznie zetknąć się z alergenem, aby sprawdzić, czy jest na niego uczulony, przy nasilonej alergii może wywołać to nawet reakcje ogólnoustrojowe (np. wstrząs).

Testy na alergie z krwi (testy serologiczne). Polegają one na ocenie obecności we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał klasy IgE – to one są głównym winowajcą typowych objawów alergicznych. Do badania na alergie wykorzystuje się surowicę bądź osocze pacjenta, które następnie inkubuje się z paskami testowymi na których umieszczone są ekstrakty alergenowe. W przypadku pozytywnej reakcji, świadczącej o obecności specyficznych przeciwciał IgE, następuje wybarwienie prążka odpowiadającego danemu alergenowi. Intensywność wybarwienia jest następnie oceniana przez specjalny program.

W przypadku testów serologicznych pacjent całkowicie unika kontaktu z potencjalnie groźnym dla niego alergenem, dlatego testy alergiczne z krwi są najbardziej odpowiednie w przypadku podejrzenia alergii u dzieci.

Jakie są zalety wykonywania badań z krwi?

Istnieje wiele wskazań do wykonania testów alergicznych z krwi (diagnostyki serologicznej) przy podejrzeniu alergii:

1. Przyjmowanie leków antyhistaminowych – w przypadku testów serologicznych leki antyhistaminowe nie wpływają na wynik testu i mogą być cały czas przyjmowane przez pacjenta. Testy skórne wymagają odstawienia leków na kilka tygodni przed planowanym badaniem, w przeciwnym razie wynik może być zafałszowany.

2. Choroby skóry np. dermografizm, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, zmiany zapalne skórne, alergie skórne (wysypka, swędzenie) – są przeciwskazaniem do wykonania testów skórnych. W takich przypadkach testy serologiczne stanowią alternatywę.

3. Ciąża – ze względu na ewentualne zagrożenie dla płodu w razie wystąpienia silnych reakcji alergicznych, testy skórne są przeprowadzane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. O ich wykonaniu zawsze decyduje lekarz kierując się bezpośrednim wpływem na leczenie pacjentki. Nie ma natomiast przeciwskazań do wykonania testów serologicznych u kobiet ciężarnych.

4. Obniżona reaktywność skóry – u niemowląt, małych dzieci, osób starszych ze słabszą reaktywnością skóry testy skórne mogą być niemiarodajne. Dlatego alergia u dzieci jest wskazaniem do wykonania testów z krwi.

5. Immunoterapia swoista (odczulanie) – w wybranych przypadkach przed kwalifikacją do immunoterapii potwierdza się uczulenie pacjenta mierząc miano przeciwciał testami serologicznymi.

6. Obawa pacjenta przed testami skórnymi – testy skórne nie należą do przyjemnych badań, ponieważ wymagają wielu nakłuć. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na wykonanie testów serologicznych, które są bardziej komfortowe (jedynie pobranie krwi – jedno nakłucie). Szczególnie dotyczy to diagnostyki alergii u dzieci.

7. Podejrzenie reakcji anafilaktycznej – podejrzenie u pacjenta systemowej reakcji organizmu na dany alergen jest wskazaniem do wykonania badania serologicznego. Takie badanie jest bezpieczne dla pacjenta, gdyż nie styka się on z potencjalnie groźnym dla jego życia i zdrowia alergenem.

8. Niezgodności między wywiadem lekarskim, a wynikami testów skórnymi – w trudnych diagnostycznie przypadkach gdzie obraz kliniczny pacjenta nie pokrywa się z wynikami testów skórnych badanie serologiczne może pomóc lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy.

9. Podejrzenie alergii na jady owadów – jady owadów są bardzo silnym alergenem, który bardzo często powoduje reakcje anafilaktyczne. W testach serologicznych pacjent unika kontaktu z alergenem.

10. Podejrzenie alergii pokarmowej – ze względu na charakter alergenów pokarmowych bardziej odpowiednie są testy serologiczne niż skórne.

Kiedy nie wolno wykonywać testów skórnych?

Testów skórnych nie należy wykonać w następujących przypadkach:

  • U pacjentów, którzy nie mogą odstawić leków antyhistaminowych
  • U ciężarnych kobiet
  • U pacjentów podejrzewanych o reakcję anafilaktyczną na dany alergen
  • U pacjentów z rozległymi zmianami skórnymi i chorobami skóry

Gdzie wykonasz testy alergiczne EUROLINE?

Testy EUROLINE to najpopularniejsze w Polsce profile do diagnostyki alergii IgE-zależnych. Dzięki szerokiej współpracy z wieloma podmiotami medycznymi, od małych laboratoriów diagnostycznych po największe laboratoria sieciowe w Polsce, bogata oferta testów EUROLINE dostępna jest w prawie 1000 miejsc. Bez problemu znajdziesz laboratorium i wykonasz test na alergię w m.in. takich miastach jak:

  • testy alergiczne Poznań
  • testy alergiczne Gdańsk
  • testy alergiczne Kraków
  • testy alergiczne Rzeszów
  • testy alergiczne Katowice
  • testy alergiczne Wrocław
  • testy alergiczne Białystok
  • testy alergiczne Lublin
  • testy alergiczne Gdynia
  • testy alergiczne Szczecin

Jak i również w wielu innych mniejszych miejscowościach w Polsce. Skorzystaj już teraz z wyszukiwarki i znajdź najbliższe laboratorium.

Testy alergiczne dla dorosłych?

Alergia to choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Testy alergiczne dla dorosłych nie różnią się niczym od tych, które wykonywane są u małych dzieci, ponieważ badania alergiczne z krwi polegają w obu przypadkach na wykryciu specyficznych przeciwciał IgE będących przyczyną występowania objawów.

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl